Jak otworzyć strzelnicę?
31 grudnia 2018Ile jest strzelnic w Polsce? Wedle statystyk z końca 2017 roku było ich około 330. Ich liczba jednak stale rośnie co wiąże się z coraz większą popularnością sportów strzeleckich, a także...
Otwarcie strzelnicy coraz częściej uważane jest za dobry pomysł na biznes. Nie bez powodu – strzelectwo staje się w Polsce coraz popularniejsze. Rośnie zarówno zainteresowanie kursami strzeleckimi, jak różnego rodzaju stowarzyszeniami: strzeleckimi, proobronnymi czy rekonstruktorskimi, które posługują się bronią historyczną. Coraz więcej osób występuje też o pozwolenie na posiadanie broni.
Duży wzrost zainteresowania odnotowują też klasy mundurowe w szkołach, rozwija się obrona terytorialna. Dodajmy do tego modę na strzelanie rekreacyjne traktowane jako interesująca aktywność, a okaże się, że grupa potencjalnych klientów jest naprawdę spora, więc dobrze zaplanowana i odpowiednio zlokalizowana strzelnica może być zyskownym przedsięwzięciem.
Decydując się na otwarcie strzelnicy musimy wybrać, czy chcemy tworzyć obiekt otwarty, czy zamknięty. Strzelnica zamknięta mieści się w budynku, co ma swoje zalety, ale też wady. Minusem jest na pewno przestrzec. Na strzelnicach zamkniętych trenuje się zwykle strzelanie na krótszych dystansach. Jednocześnie obiekt może być otwarty przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe., co sprzyja rentowności biznesu. Dodatkowym atutem jest fakt, że mniejsza strzelnicę zamkniętą łatwiej usytuować w mieście, a dobry dojazd, w tym komunikacją publiczną to dla wielu zainteresowanych bardzo ważna kwestia.
Jakie wymogi trzeba spełnić, by otworzyć taką strzelnicę?
Funkcjonowanie strzelnic regulują następujące akty prawne:
Ustawa o Broni i Amunicji
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic.
W przypadku strzelnicy zamkniętej nie dotyczą nas przepisy związane z ochroną środowiska, które są istotne przy zakładaniu strzelnicy otwartej.
Aby zalegalizować działanie strzelnicy musimy jedynie złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zatwierdzenie regulaminu strzelnicy. Wzorcowy regulamin znajdziemy w rozporządzeniu MSWiA, możemy poddać go modyfikacjom lub użyć w formie niezmienionej. Decyzja jest wydawana w trybie administracyjnym, co oznacza, że w ciągu trzydziestu dni musimy otrzymać odpowiedź. Jeśli załączyliśmy wzorcowy regulamin, nie ma podstaw do wydania decyzji odmownej. Zdarza się jednak, że urzędnicy domagają się innych dokumentów, pozwoleń, atestów itp. Jest to niezgodne z przepisami i należy w takiej sytuacji składać odwołanie.
Warto też wiedzieć, że właściciel strzelnicy nie musi mieć żadnych szczególnych uprawnień, jeśli tylko zatrudnia wykwalifikowanych instruktorów do prowadzenia strzelania.
Jak zaprojektować strzelnicę?
W przypadku strzelnicy zamkniętej mamy kilka możliwości. Możemy wynająć gotowy budynek i przystosować go do nowego celu – ważne, by zapis o tym znalazł się w umowie najmu. Możemy zaprojektować budynek na strzelnicę od podstaw.
Interesującą opcją jest też skorzystanie z oferty firm, które dostarczają strzelnice modułowe. Zwykle mamy do czynienia z modułami stalowymi – ich liczba i rozmieszczenie zależy od zapotrzebowania. Są one montowane na miejscu – jedynym wymogiem jest utwardzone podłoże poddane niwelacji. Co ważne, obiekt nie jest trwale związany z gruntem – to istotne, biorąc pod uwagę przepisy budowlane. Strzelnice modułowe pozwalają szybko i sprawnie postawić profesjonalny obiekt do prowadzenia treningów strzeleckich ze stałych i ruchomych linii otwarcia ognia. Strzelnice modułowe są klimatyzowane i przeznaczone do użytku całorocznego.
Komentarze