CCiekawostki na temat strzelnictwa
Bractwa Kurkowe - ciekawy zjawisko związane ze strzelectwem
16 grudnia 2018
Bractwa Kurkowe to jedno z najciekawszych zjawisk związanych ze strzelectwem. W czasach pogoni za najskuteczniejszą i najnowocześniejszą bronią, członkowie bractw pozostają wierni historycznym wynalazkom. Czym są Bractwa Kurkowe i jak wygląda ich działalność?
Wszystko zaczęło się jeszcze w średniowieczu. Wraz z rozwojem miast coraz częściej pojawiała się konieczność ich obrony, bo wojny często opierały się na ataku na miejskie mury. Szybko okazało się, że rycerstwo to za mało, żeby skutecznie stawić odpór nieprzyjacielowi. Dlatego pojawiły się organizacje, które zaczęły uczyć mieszczan posługiwania się bronią, żeby w razie ataku mogli bronić swojego miasta i dobytku przed wrogiem. Były to właśnie Bractwa Kurkowe. Początkowo pojawiły się na zachodzie Europy, z czasem dotarły i do Polski, bo w naszym kraju także nastąpił dynamiczny rozwój miast.
Bractwa Kurkowe i inne organizacje podtrzymujące tradycje strzeleckie wśród mieszczan funkcjonowały aż do utraty przez Polskę niepodległości. Ich dalsze losy zależały od przepisów wprowadzonych przez zaborców. W zaborze rosyjskim wszelkie tego typu organizacje strzeleckie zostały zlikwidowane, najwięcej swobody było w Galicji. Odrodzenie ruchu strzeleckiego nastąpiło po odzyskaniu niepodległości. W II Rzeczpospolitej funkcjonowało Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Do Zjednoczenia należały 132 bractwa.
W czasach PRL władze nie zezwalały na kontynuowanie działalności bractw. Ruch strzelecki powoli zaczął się odradzać dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, gdy rygory systemu były już mocno poluźnione. Dopiero w 1991 roku odbył się pierwszy powojenny kongres reaktywowanego Zjednoczenia.
Czym obecnie zajmują się Bractwa Kurkowe? Są to organizacje, które zrzeszają pasjonatów historycznego strzelectwa. Często też wytrawnych znawców dawnych dziejów, nie tylko tych militarnych. Ich celem jest zachowanie dawnych tradycyjni strzeleckich, przede wszystkich związanych z bronią czarnoprochową. Poszczególne konkurencje zależą od organizatora zawodów. Wiele imprez jest otwartych także dla osób spoza bractwa. Tradycyjnie tylko w Strzelaniu do Kura mogą brać wyłącznie strzelcy zrzeszeni.
Najważniejszą imprezą są organizowane co roku zawody o tytuł króla kurkowego.
Zawody organizowane przez Bractwa Kurkowe są bardzo widowiskowe, bo strzelcy dbają o dostosowanie swoich strojów do realiów dawnych epok. W zależności od bractwa mogą występować w mundurach lub w ubiorach dawnych mieszczan, czy strojach szlacheckich, na przykład kontuszach z bogatymi zdobieniami, bo liczy się każdy detal.
Współczesna działalność bractw nie ogranicza się tylko do organizowania zawodów. Stowarzyszenia te często organizują też imprezy charytatywne – dobroczynność jest jednym z ważniejszych elementów ich etosu. Zajmują się też propagowaniem historii, w tym historii strzelectwa, na przykład poprzez pikniki i festyny, na które zapraszani są wszyscy zainteresowani. Duża atrakcji przeznaczonych jest zawsze dla dzieci. Bractwa biorą też udział w różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych i rocznicowych, na których wyróżniają się zawsze swoimi efektownymi strojami.
Bractwa Kurkowe aktywnie lobbują też za budową strzelnic, gdzie mogliby trenować nie tylko ich członkowie, ale wszystkie osoby zainteresowane nabyciem umiejętności posługiwania się bronią palną.
Komentarze