PPozwolenie na broń
Pozwolenie na broń - jak je uzyskać?
16 grudnia 2018
W Polsce obowiązują dość restrykcyjne przepisy dotyczące posiadania broni przez osoby prywatne. Aby zdobyć takie pozwolenie należy spełniać szereg warunków, a także przejść wielostopniową i dość skomplikowaną procedurę. Jednak nie odstrasza to coraz większej liczby chętnych. Z roku na rok rośnie liczba sztuk broni znajdujących się w prywatnych rękach. I choć daleko nam w tej kwestii do takich państw, jak USA to śmiało można powiedzieć, że broń oraz sporty strzeleckie stają się modne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że sprzyja temu państwo, czego przykładem może być choćby rządowy program „strzelnica w każdym powiecie”, który wystartował na początku 2018 roku. Nadal jednak nie zostały przeforsowane przepisy ułatwiające zdobycie pozwolenia na posiadanie broni, za czym od lat lobują organizacje strzeleckie i proobronne.
Jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać takie pozwolenie?
Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 21 lat. Od tej zasady jest tylko jeden wyjątek – o prawo do posiadania broni w celach sportowych może wystąpić każda osoba pełnoletnia, jeśli otrzyma stosowne wsparcie ze strony klubu, w jakim trenuje.
Kolejnym wymogiem jest posiadanie stałego miejsca pobytu na ternie Polski.
Należy być też zdrowym pod względem fizycznym i psychicznym, co potwierdzają badania lekarskie oraz rozmowa z psychologiem. Na tym etapie należy się też spodziewać skierowań na dodatkowe badania specjalistyczne, na przykład okulistyczne czy psychiatryczne. Co może zdyskwalifikować osobę zainteresowaną posiadaniem broni?
Przede wszystkim uzależnienia, a także nadużywanie alkoholu lub używanie środków odurzających. Także zdiagnozowane zaburzenia psychiczne są dyskwalifikujące. Podczas rozmowy psycholog ocenia też stopień dojrzałości społecznej i intelektualnej, a także umiejętność panowania nad emocjami i prawidłowej oceny sytuacji. Pozytywna opinia od psychologa i od lekarza jest niezbędna, by pomyślnie przejść całą procedurę.
Duże znaczenie ma też efekt wywiadu środowiskowego prowadzonego najczęściej przez dzielnicowego w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Oczywiście brane są pod uwagę ewentualne konflikty sąsiedzkie i to, że ktoś może kłamać, jednak, jeśli kilka osób potwierdzi fakt nadużywania alkoholu, przemocy czy awantur domowych to o uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni może być trudno. Policja sprawdza też, czy dana osoba nie była karana.
Aby otrzymać pozwolenie na posiadanie broni trzeba też złożyć wniosek poprawny pod względem formalno – prawnym. Kieruje się go do Komendanta wojewódzkiego policji właściwego dla miejsca stałego zamieszkania. We wniosku należy opisać rodzaj broni oraz liczbę egzemplarzy, jakie chcemy posiadać. Należy też podać cel, w jakim chcemy posiadać broń oraz ważną przyczynę, która go uzasadnia. Co to oznacza w praktyce?
Cel sportowy – należy wykazać, że należymy do stowarzyszenia strzeleckiego, mamy ważny patent strzelecki i licencję właściwego polskiego związku sportowego.
Cel łowiecki – należy posiadać uprawnienia do wykonywania polowania oraz należeć do koła łowieckiego
Cel kolekcjonerski – należy udokumentować przynależność do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim
Rekonstrukcje historyczne – trzeba udokumentować przynależność do stowarzyszenia, które ma taki cel statutowy oraz wykazać, że aktywnie działa się przy organizacji rekonstrukcji
Cele pamiątkowe – należy udokumentować nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia
Cele szkoleniowe – należy posiadać uprawnienia do prowadzenia szkoleń oraz mieć działalność gospodarczą w tym zakresie
Ochrona osobista – należy wykazać, że istnieje stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia
Aby otrzymać pozwolenie na broń, bez względu na cel, należy zdać dwustopniowy egzamin sprawdzający wiszę o broni oraz umiejętności strzeleckie.
Komentarze