Jak otworzyć strzelnicę?
31 grudnia 2018Ile jest strzelnic w Polsce? Wedle statystyk z końca 2017 roku było ich około 330. Ich liczba jednak stale rośnie co wiąże się z coraz większą popularnością sportów strzeleckich, a także...
Polska uchodzi za kraj, w którym trudno jest zdobyć pozwolenie na posiadanie broni. Z tego względu nie ma jej wcale w rękach prywatnych osób tak dużo. Mimo to broń staje się coraz bardziej modna i popularna. I coraz więcej osób decyduje się na przejście skomplikowanej procedury, której efektem jest otrzymanie pozwolenia na broń. Jak wygląda ten proces?
Wydawaniem pozwoleń na broń zajmuje się Komendant Wojewódzki Policji. Wniosek należy złożyć w miejscu swojego stałego zamieszkania. Uwaga: osoby, które nie posiadają stałego adresu zamieszkania na terenie Polski nie mają szans na otrzymanie pozwolenia na broń. We wniosku należy określić, w jakim celu chce się otrzymać pozwolenie oraz podać rodzaj i liczbę egzemplarzy broni, którego ma dotyczyć dokument. Należy tez podać ważną przyczynę, dla której pozwolenie powinno być przyznane. Przyczyna ta musi być udokumentowana. W jaki sposób?
Cele łowieckie – należy załączyć dokumenty poświadczające przynależność do koła łowieckiego oraz posiadanie uprawnień do udziału w polowaniach.
Cele sportowe – należy załączyć dokumenty poświadczające przynależność do stowarzyszenia o charakterze strzeleckim, a także posiadanie kwalifikacji sportowych i licencji właściwego polskiego związku sportowego.
Cele kolekcjonerskie – wymagane jest udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim, im dłuższy staż tym większa szansa na otrzymanie pozwolenia.
Cele rekonstrukcji historycznej – należy udokumentować przynależność do stowarzyszenia, który ma w swojej działalności statutowej organizowanie rekonstrukcji historycznych. Potrzebę jest też zaświadczenie o czynnym udziale w tej działalności.
Cele pamiątkowe – trzeba udokumentować nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia.
Cele szkoleniowe – trzeba udokumentować uprawnienia do prowadzenia szkoleń strzeleckich oraz wykazać, że posiada się działalność gospodarcza w tym zakresie.
Cele ochrony osobistej – należy wykazać istnienie stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Ponieważ nie wymieniono tu konkretnych dokumentów, bo takich nie ma, najtrudniej jest uzyskać ten właśnie rodzaj pozwolenia na posiadanie broni. Jest sprawą subiektywną i uznaniową, kiedy zagrożenie jest np. ponadprzeciętne czy stałe. Zdarzało się, że odmawiano wydania takiego pozwolenia osobom, które padały ofiarami ataków i regularnie otrzymywały pogróżki. Trzeba się więc liczyć z tym, że nawet załączenie notatek policyjnych z takich zdarzeń nie jest gwarancją pozytywnego rozpatrzenia wniosku
.
Do wniosku należy tez dołączyć oświadczenie o miejscu stałego zamieszkania oraz orzeczenie lekarskie i psychologiczne wydane przez upoważnionego lekarza i psychologa. Orzeczenie wystawiane jest po szczegółowych badaniach – należy liczyć się też z dodatkowymi skierowaniami do specjalistów, np. okulisty, laryngologa czy psychiatry, dlatego skompletowanie wymaganych dokumentów zajmuje sporo czasu.
Aby uzyskać pozwolenie na broń trzeba też zdać egzamin. Składa się on z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Aby przystąpić do praktycznego sprawdzianu niezbędny jest pozytywny wynik egzaminu teoretycznego.
Elementem postępowania prowadzącego do uzyskania pozwolenia na posiadanie broni jest też wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Zwykle jest on przeprowadzany przez dzielnicowego. To dodatkowa weryfikacja, która ma na celu wyeliminowanie na przykład osób agresywnych czy nadużywających alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.
Komentarze