Jak otworzyć strzelnicę?
31 grudnia 2018Ile jest strzelnic w Polsce? Wedle statystyk z końca 2017 roku było ich około 330. Ich liczba jednak stale rośnie co wiąże się z coraz większą popularnością sportów strzeleckich, a także...
Otwarcie strzelnicy jest coraz popularniejszym pomysłem na biznes. I może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę, bo strzelectwo staje się w Polsce sportem modnym. Co więcej, strzelnicami zainteresowani są także członkowie grup rekonstrukcyjnych czy organizacji proobronnych i paramilitarnych, które dynamicznie się rozwijają. Wraz ze wzrostem zainteresowania bronią rośnie też zainteresowanie strzelaniem rekreacyjnym – na strzelnicach pojawiają się całe rodziny, by ciekawie spędzić czas. Strzelnice stały się też areną atrakcyjnych eventów, imprez promocyjnych czy firmowych integracji. Dlatego dobrze poprowadzona strzelnica może przynosić spore zyski.
Jak jednak przygotować się do otwarcia takiego obiektu? Jakie są procedury?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że otwarcie strzelnicy cywilnej to zupełnie inna sprawa niż otwarcie strzelnicy wojskowo – garnizonowej przeznaczonej dla pracowników służb mundurowych. W przypadku obiektów cywilnych wymogi są zdecydowanie mniejsze. Niestety, nie wszyscy urzędnicy zdają sobie z tego sprawę, bo przepisy w wielu miejscach są mało precyzyjne. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i być przygotowanym na pisanie odwołania wraz z odniesieniem do konkretnych aktów prawnych, jeśli mimo spełnienia formalności dostaniemy decyzję odmowną.
Teren na strzelnicę
Miejsce zlokalizowania strzelnicy musi być zgodne z przepisami. Oznacza to, że nie może się ona znajdować na terenie parku narodowego ani rezerwatu (choć może z nim sąsiadować) a także w miejscach przeznaczonych np. na szpitale, szkoły, osiedla mieszkalne itp. Planując lokalizację strzelnicy trzeba też pamiętać, że emitowany hałas przekraczać norm poziomu hałasu dla otaczających zabudowań oraz siedlisk ludzkich. Dodatkowo na terenie strzelnicy wody gruntowe muszą się znajdować na głębokości co najmniej jednego metra.
Dzierżawiąc teren pod strzelnicę, należy też zadbać o to, by przeznaczenie terenu było ujęte w dokumentach, najlepiej poświadczone notarialnie.
Złożenie wniosku
Jedyną formalnością, jakiej musi dopełnić właściciel cywilnej strzelnicy jest złożenie wniosku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zatwierdzenie regulaminu strzelnicy. Wzorcowy regulamin znajdziemy w odpowiednim rozporządzeniu MSWiA. Możemy go skopiować lub poddać modyfikacjom. Uwaga: wnioskujemy jedynie o zatwierdzenie regulaminu – jeśli jest on zgodny z obowiązującymi przepisami (a jeśli pochodzi z rozporządzenia, nie może być inaczej) nie ma żadnych przesłanek do wydania decyzji odmownej. Urzędnicy nie mogą więc poddawać ocenie np. planu strzelnicy, bo nie jest to przedmiotem postępowania. W przypadku wydania decyzji odmownej, co zdarza się, zwykle z powodu nieznajomości przepisów, musi być ona uzasadniona na piśmie, co daje podstawę do sformułowania odwołania.
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji należy jeszcze skompletować dokumenty wymagane przez prawo. Jest to opisywany wyżej regulamin strzelnicy oraz decyzja o jego zatwierdzeniu, a także plan obiektu z zaznaczeniem stanowisk strzeleckich, dróg ewakuacyjnych, a także telefonu lub środków łączności oraz punktu sanitarnego. Właściciel strzelnicy musi też przygotować i udostępnić wykaz telefonów alarmowych oraz informację możliwości i sposobie połączenia się z najbliższym punktem pomocy medycznej. Należy też stworzyć wykaz sygnałów alarmowych – nie są one narzucone z góry, natomiast powinny być proste i skuteczne, to znaczy możliwe do odbioru z każdego miejsca w obiekcie. Zwykle stosuje się sygnały dźwiękowe, np. gwizd.
Komentarze