Pozwolenie na broń - jak je uzyskać?
16 grudnia 2018W Polsce obowiązują dość restrykcyjne przepisy dotyczące posiadania broni przez osoby prywatne. Aby zdobyć takie pozwolenie należy spełniać szereg warunków, a także przejść...
Uzyskanie pozwolenia na posiadanie broni w celach sportowych to proces wieloetapowy i długi. Jego przejście jest jednak niezbędne, jeśli chcemy być posiadaczami broni, z która będziemy jeździć na zawody, a nie korzystać wyłącznie ze sprzętu klubowego. Obecnie w Polsce tego rodzaju pozwolenie na broń posiada 62595 osób. Jak wygląda cała procedura?
Każdy, kto chce mieć pozwolenie na broń – niezależnie, w jakim celu – musi zacząć od złożenia wniosku do Komendanta Wojewódzkiego Policji w miejscu swojego stałego zamieszkania. We wniosku należy napisać o jaką broń się ubiegamy i w jakim celu, a także zaznaczyć liczbę egzemplarzy. Niezbędne jest też podanie ważnej przyczyny, dla której mamy posiadać broń. Przyczyna to powinna być udokumentowana. W przypadku ubiegania się o pozwolenie na broń w celach sportowych mamy do przedstawienia szereg dokumentów.
- Zaświadczenie, że należymy do stowarzyszenia o charakterze strzeleckim
- Zaświadczenie, że posiadamy kwalifikacje sportowe, czyli mamy tzw. patent strzelecki w dyscyplinie związanej z bronią, o której posiadanie się ubiegamy. Dyscypliny są trzy: pistolet, karabin, strzelba gładkolufowa. Patent otrzymuje się po spełnieniu warunków wstępnych oraz zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego.
- Dokument poświadczający posiadanie licencji właściwego polskiego związku sportowego.
Do wniosku należy dołączyć też oświadczenie o miejscu stałego pobytu lub poświadczenie zameldowania na pobyt stały na terenie Polski a także zaświadczenie od lekarza i psychologa. Listę specjalistów, których zaświadczenia są honorowane, znajdziemy na stronie policji.
Warto też wiedzieć, że w przypadku pozwolenia na posiadanie broni w celach sportowych nie musi być spełniony wymóg ukończenia 21 lat. Na wniosek organizacji sportowej lub stowarzyszenia obronnego takie pozwolenie może uzyskać każda osoba pełnoletnia.
Do wniosku należy też dołączyć zaświadczenie o adresie zameldowania lub oświadczenie o stałym miejscu zamieszkania. Osoby bez stałego miejsca zamieszkania na terenie polski nie mogą niestety otrzymać pozwolenia na posiadanie broni.
Na tym jednak nie koniec procedury. Do otrzymania pozwolenia na broń niezbędne jest zdanie egzaminu. Składa się on z dwóch etapów.
Pierwszy to test sprawdzający wiedzę teoretyczną z zakresu obowiązującego prawa. Należy wykazać się znajomością przepisów regulujących posługiwanie się bronią, a także kodeksu karnego w części dotyczącej przestępstw z użyciem broni. Test składa się z dziesięciu pytań i trzeba udzielić prawidłowej odpowiedzi na wszystkie, by zdać egzamin. Bez zdanego egzaminu nie mamy szans na udział w sprawdzianie praktycznym.
Na tej części egzaminu sprawdzana jest praktyczna umiejętność posługiwania się danym typem broni. Oznacza to nie tylko celne strzelanie, ale też składanie rozkładanie broni, znajomość jej części oraz reagowanie na sytuacje awaryjne, na przykład takie, że broń jest niesprawna. Podczas egzaminu sprawdzana jest także znajomość regulaminu strzelnicy oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego posługiwania się bronią. W przypadku niezdania egzaminu praktycznego, można go powtarzać bez konieczności ponownego pisania testu.
Warto też pamiętać, że pozwolenie na posiadanie broni może zostać cofnięte, jeśli nie przestrzegamy określonych w nim warunków a także ogólnych przepisów regulujących posługiwanie się bronią i przemieszczanie się z nią.
Komentarze