Jak otworzyć strzelnicę?
31 grudnia 2018Ile jest strzelnic w Polsce? Wedle statystyk z końca 2017 roku było ich około 330. Ich liczba jednak stale rośnie co wiąże się z coraz większą popularnością sportów strzeleckich, a także...
Strzelnica otwarta to jeden z najpopularniejszych typów strzelnic cywilnych. Oznacza to, że stanowiska strzeleckie nie znajdują się w budynku. Jakie warunki należy spełnić, by otworzyć tego typu strzelnicę.
Wybór miejsca na strzelnice otwartą
Teren to najważniejsza sprawa. Może on być naszą własnością, co znacznie upraszcza sprawę lub być dzierżawiony. W tej sytuacji warto notarialnie zabezpieczyć przeznaczenie terenu na strzelnicę. Musi mieć też odpowiednią lokalizację. Jaką? Wynika to z rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Środowiska, a także z Ustawy o Broni i Amunicji. Co znajdziemy w tych dokumentach?
Strzelnica nie może być zlokalizowana w parkach narodowych i rezerwatach, ani tam, gdzie planowana jest zabudowa przeznaczona dla ludzi. Na terenie strzelnicy poziom wód gruntowych nie może być płycej niż na głębokości 1 m pod powierzchnią gruntu. Jest to związane z kwestią przenikania do gleby ołowiu, który ją zanieczyszcza. Lokalizacja strzelnicy ma też gwarantować ochronę środowiska przed hałasem. Hałas spowodowany strzelaniem nie powinien przekraczać norm oraz limitów dopuszczalnego poziomu hałasu dla otaczających zabudowań oraz siedlisk ludzkich.
Oczywiście poza kwestiami przepisów są też kwestie zdroworozsądkowe. Wiadomo, że im bardziej strzelnica oddalona jest od osiedli mieszkalnych, tym lepiej, bo hałas nie będzie nikomu przeszkadzał. Pomocna może być też naturalna osłona, jaką stanowi las – drzewa dobrze wytłumiają dźwięki. Wybierając lokalizację, trzeba dokładnie przemyśleć, jak ma funkcjonować strzelnica. Jeśli planujemy organizować duże imprezy, eventy i pikniki lepiej, jeśli teren zlokalizowany jest poza miastem i jest odpowiednio obszerny. Gdy planujemy głównie usługi indywidualne, kluczowy może być dogodny dojazd, także komunikacją publiczną.
Jak wyglądają formalności?
Należy złożyć wniosek do właściwego organu, to jest wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zatwierdzenie regulaminu strzelnicy.
Wzorcowy regulamin jest załącznikiem do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Można go oczywiście modyfikować wedle potrzeb, ale skopiowany też wystarcza. W zasadzie nie ma możliwości, by wniosek został odrzucony, dlatego jeśli tak się zdarzy należy żądać uzasadnienia na piśmie i składać odwołanie.
Zwykle przyczyną odrzucenia wniosku jest nieznajomość przepisów przez urzędników. Tymczasem strzelnica cywilna rządzi się innymi prawami niż wojskowo – garnizonowa i wojskowe przepisy oraz wymogi nie mają tu zastosowania. Jeśli wnioskujemy o zatwierdzenie regulaminu to decyzja powinna dotyczyć tylko zgodności załączonego tekstu z przepisami, a nie np. kwestii projektu strzelnicy, atestów itp.
Po zatwierdzeniu regulaminu należy jeszcze skompletować dokumenty wymienione w Rozporządzeniu MSWiA. Należą do nich regulamin oraz decyzja o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania – w praktyce to po prostu decyzja administracyjna o zatwierdzeniu regulaminu. Należy też stworzyć plan strzelnicy, na którym zaznaczamy stanowiska strzeleckie, punkt sanitarny i drogi ewakuacyjne, a także telefon lub inne środki łączności. Kolejne dokumenty to wykaz telefonów alarmowych oraz informacja o możliwości i sposobie połączenia się z najbliższym punktem pomocy medycznej. Muszą być one dostępne dla wszystkich użytkowników strzelnicy.
Komentarze