PPytania i odpowiedzi
Jak otworzyć strzelnicę?
31 grudnia 2018
Ile jest strzelnic w Polsce? Wedle statystyk z końca 2017 roku było ich około 330. Ich liczba jednak stale rośnie co wiąże się z coraz większą popularnością sportów strzeleckich, a także rosnąca liczbą organizacji o charakterze proobronnym, paramilitarnym czy skupionych na organizowaniu rekonstrukcji historycznych. Modne stało się też strzelanie rekreacyjne traktowane jako rozrywka w zasadzie dla każdego.
Wkrótce możemy spodziewać się bardzo dynamicznego wzrostu liczby takich obiektów, bo na początku 2018 roku ruszył rządowy projekt strzelnicy w każdym powiecie. Oznacza to wybudowanie aż 380 strzelnic w całym kraju, a więc podwojenie liczby obiektów o takim charakterze. W maju 2018 roku ruszyła pierwsza strzelnica z tego projektu. Strzelnica w Pawłosiowie uważana jest za obiekt pilotażowy. Oferuje 30 stanowisk strzeleckich. Tak jak inne strzelnice wybudowane za pieniądze rządowe także ta ma być bezpłatnie udostępniana m.in. uczniom klas mundurowych czy członkom obrony terytorialnej, jednak będzie też dostępna – za opłata – dla osób prywatnych, które będą chciały strzelać pod okiem instruktorów.
Oczywiście można tez otworzyć strzelnice, która będzie obiektem całkowicie komercyjnym. Czy to skomplikowana procedura? Jakie warunki trzeba spełnić, by otworzyć strzelnicę?
Przede wszystkim warto pamiętać, że strzelnic cywilnych, czyli sportowych nie dotyczą przepisy związane ze strzelnicami wojskowymi. Niestety, zdarza się, że urzędnicy o tym nie wiedzą i wymagają dokumentów oraz pozwoleń, które nie mają uzasadnienia prawnego. Dlatego warto znać dobrze przepisy, żeby w takiej sytuacji napisać skuteczne odwołanie.
Jakie przepisy regulują tworzenie i użytkowanie strzelnic cywilnych?
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic wraz z późniejszymi zmianami. Załącznikiem do rozporządzenia jest wzorcowy regulamin, z którego warto skorzystać.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 kwietnia 2000 r. Rozporządzenie dotyczy w zakresie ochrony środowiska dotyczących budowy i użytkowania strzelnic. Ten dokument obowiązuje nas, jeśli zakładamy strzelnicę otwartą, czyli mieści się ona poza budynkiem.
Niestety wiele przepisów jest bardzo niejasnych i nieprecyzyjnych, co skutkuje sporą uznaniowością w ich stosowaniu i w wymaganiach formułowanych przez urzędników. Problemem jest na przykład kwestia atestu strzelnicy, bo nie określono, kto i na jakich zasadach go wystawia. Dlatego niektóre strzelnice w ogóle go nie posiadają – ich właściciele wychodzą z założenia, że samo zatwierdzenie regulaminu strzelnicy w odpowiednim urzędzie oznacza, że może być ona użytkowana. Zdarza się, że strzelnica posiada dokumenty podpisane przez właściwego Komendanta wojewódzkiego, ale żadne przepisy nie precyzują, że policja powinna prowadzić inspekcje i przyznawać atesty strzelnicom cywilnym. Jeśli strzelnica budowana jest przez profesjonalną firmę, to ważnym elementem jest też dokumentacja techniczna obiektu, która dowodzi, że został on zaprojektowany i zbudowany właściwie.
Jedynym dokumentem, jaki musimy złożyć jest wniosek o zatwierdzenie regulaminu strzelnicy. Nie musi on być kopią tego z rozporządzenia, możemy go modyfikować wedle potrzeby. Załączamy też prawo do użytkowania gruntu. Jest to decyzja wydawana w drodze postępowania administracyjnego. Po 30 dniach musimy otrzymać odpowiedź – jeśli będzie odmowna musi zawierać pisemne uzasadnienie odmowy. W razie negatywnej decyzji należy składać odwołanie.
Komentarze